lulu5383
lulu5383 lulu5383
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

If Lara purchased 6 cups of blue paint for $48, what is the unit price per cup of blue paint? NEED TO BE ANSWERED TODAY

Respuesta :

Aaryapanda09
Aaryapanda09 Aaryapanda09
  • 13-10-2020

Answer:

The unit price per cup of blue paint would be $8

Step-by-step explanation:

because 6x8=48 soo each cup would be 8 dollars. 

Answer Link

Otras preguntas

What message about family relationships does Marcela Fuentes convey in “The Walking Dance”? Specify one message and be prepared to support your claim. In your r
help need complete solution thanks​
The ___ mood is used to express questions or statements of fact or opinion. a. passive b. subjunctive c. imperative d. indicative
in what country did the industrial revolution begin in the late 1700s
to overcome the force of gravity a force must be applied that is____?
The behavior theory Write a summary
Write 45 as a product of three primes
Hiram drove a total of 1542.75 miles in 3 days. Each day he drove 81 hours and then stopped for the night. What was his average speed in miles per hour for the
Tell me in simple words what gravitation is.
Hello, can anyone please help with an esee about and artist and his piece? Thanks ​