tezlynlover123 tezlynlover123
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zoe bought 1.5 pounds of apples for $3.50 per pound. She wanted to find the total cost using partial products.

Respuesta :

lemondrop69
lemondrop69 lemondrop69
  • 07-10-2020
She spent 5.25 on apples. You can get this because one pound is 3.50$ and if you divide how much a pound is (3.50) you will get 1.75. Add a pound and a half and you’ll get 5.25$ please give brainliest thank you :)
Answer Link
muwwmannny983
muwwmannny983 muwwmannny983
  • 13-11-2020

Answer:

She spent $5.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When working with a patient diagnosed with dependent personality disorder, the therapist must be particularly careful that the patient does not?
What is the common ratio?
I still don't understand plz help plz show work
This is confusing please help
what is the meaning of verbally
Which part of the United States saw the greatest population growth during the Great Migration?
An acute stress disorder caused by experiencing an extremely traumatic event is
Which inequality models the situation, given that d represents distance? The recommended amount of space between fence posts is greater than 6 ft. A. 6d < 0
How do I find this? ∫((e^x)/(2+e^x))dx
How did the triangular trade benefit Europeans?