2486796621 2486796621
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for 35$ how could she figure out how much 1 gallon of gas cost her

Respuesta :

crystalcleargetitrig
crystalcleargetitrig crystalcleargetitrig
  • 07-10-2020

Answer: 2.50

Step-by-step explanation: you would divide the cost by the amount so 35 divided by 14.

Answer Link

Otras preguntas

which is larger a living cell or an atom of hydrogen? Explain.
When x = 5, the value of the expression –2(x – 10) is
Identify the word(s) in the following sentence which indicate the sentence expresses an opinion. Recent studies have indicated that one of the most fascinating
Malorie can work 10 math problems in 3 minutes. At this rate, how many problems can she work in one hour? A. 30 B. 60 C. 120 D. 200
Explain ways that organisms interact in helpful and harmful ways.
A warehouse has 355 books to ship. Each shipping carton holds 14 books. How many cartons does the warehouse need to ship all of the books?
What is the percent by mass of potassium in K3Fe(CN)6? 16.96% 21.88% 25.53% 35.62%
The Hindu social order included (A) matrilineal descent. (B) social structures based on Harappan traditions. (C) divisions based upon ethnicity. (D) an emphasis
European imperialism was facilitated by all the following EXCEPT (A) medical advances. (B) the abolition movement. (C) the invention of the steam engine. (D) im
What was built in the center of the Aztec cities? schools palaces hospitals churches