liamw5035292 liamw5035292
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of blueberries costs $16.50, is $1 for 2.75 pounds of blueberries true?

Respuesta :

isabellacatherine99
isabellacatherine99 isabellacatherine99
  • 07-10-2020

Step-by-step explanation:

Hmm I'm not sure but (no) I think

6 pounds = $16.50

1 pound = $16.50 ÷ 6

=$2.75

$16.50 = 6 pounds

$1 = 6 ÷ $16.50 = 4/11 pounds (0.36363636......)

Answer Link

Otras preguntas

What were the major differences between liberal and conservative democrats after World War 2? why was the Vietnam war contraversal
The output is four times the input
I need help on this its math clearly
True or false: person vs. Self is an example of external conflict.
Proteins are composed of chains of _____________ which are joined together with peptide bonds.
which avtivties belongs on top of physical activity pyramid
mats dog is 7 years old (human years) 7 years later how old would he be in dog years?
y=x-4 2x+y=5 can you please help me with this math problem?????
What are synonyms and antonyms for impressment?
Why cant bicycles stand up by themselves