lilmaxrage lilmaxrage
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells juice in different sizes. Determine which size is the best buy and the unit price.

8 oz $2.40
24 oz $6.48
64 oz $14.08

​

Respuesta :

Thardaway1 Thardaway1
  • 07-10-2020
64 oz $14.08, because you get more for a smaller price
Answer Link

Otras preguntas

Weather reporters often rely on data compiled by Atmospheric Scientists at the National Weather Service. Who are the Atmospheric Scientists employed by? the fe
Why did settlers choose the area that would become Jamestown?
Which system of linear equations has a solution of (1, –1)?
What is the contrapositive of the statement if I travel, I will go to france
HHHHEELP ON LAST TWO PLEEEAAASE :(
which second degree polynomial function has a leading coefficient of -1 an root 4 with multiplicity 2?
At the international level, public health organizations help underdeveloped and developing countries with poor public health. Which organization created global
mike wants to make a meatloaf. his recipe calls uses a total of 6 pounds of meat. if he uses a 3 to 1 ratio of beef to pork, how much pork wil he use?
Always stay in the ___________ lane except when passing another vehicle
What is the role of the Egbo in this folk story?