Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the price per ounce if 20 ounces of apples cost 5.76

Respuesta :

blackoutnova215
blackoutnova215 blackoutnova215
  • 08-10-2020

Answer:

It would cost 3.47 cents for one ounce.

Hope it helps :)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-10-2020

Answer: 3.47

Step-by-step explanation: see the key word per and that tells you to divide 20 by 5.76 and get 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Ricardo and Brandon ran 1500-meter race. Ricardo finished in 4.89 minutes. Brandon finished in 4.83 minutes. What was the time of the runner who finished first?
So if someone went from Alabama to Texas to pick up a family member and take them back to Alabama would it be legal
Create a possible dot plot with at least 10 values for each of the conditions listed. Each dot plot must have at least 3 values that are different. 1. a distrib
Explain the problems the United States encountered delivering the supplies.
Which segment of the government is responsible for raising taxes or reducing taxes? es )
Arrange the cards from the ace to the ten into a picture frame so that each thetop, bottom, and sides add to the same total of spots. make the sum of each side
Abcd is an isosceles trapezoid with legs
Calculate the area and perimeter of the given shape with radius 14 cm.
What is best way to study maps (point stealers will be reported) Best answer will get brainliest
PLEASE HELP!! :( Use the regression equation for the number of swimmers at City Pool to make predictions. y=1.505x-88.21 The number of swimmers when the tempe