gutierrezmarin88
gutierrezmarin88 gutierrezmarin88
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Caculate the unit rate. $2.40 for 5 apples. What
is the cost per apple?

Respuesta :

fishwithpaypal
fishwithpaypal fishwithpaypal
  • 07-10-2020

Answer:

$0.48

Step-by-step explanation:

2.40/5 = 0.48

Answer Link

Otras preguntas

if a restaurant bills totals $85, what amount should be left as a 15$ tips A. $97.75 B. $11.90 C.$12.25 D. $12.75
Identify an angle adjacent to the given angle. ∠HLI A. ∠FLH B. ∠FLK C. ∠KLJ D. ∠FLJ
Read the following paraphrase of a speech by Andrew Jackson in 1830: "Can it be that the savage has a stronger attachment to his home the settled, civilized Chr
Write a system of linear inequalities to represent each graph.
A proposed explanation for a natural phenomenon is what
How did Washington behave at the Battle of Monmouth?
5,10,30,60,180,__ what is the next number
How did guilds affect the way medieval townspeople made a living
Which form of natural selection on polygenic traits results in the creation of two distinct phenotypes? A. Artificial selection B. Disruptive selection C. Dire
The title of the presiding officer of the House of Representatives is