Seudónimo Seudónimo
  • 07-10-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $2.00 for 1 1/4 pounds of oranges. How much will it cost for 5 pounds of oranges?

Respuesta :

smartin68 smartin68
  • 07-10-2020

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

1/4 costs 2.00, multiply to get to a pound (which costs 8), then multiply by five.

5x8=40

Answer Link

Otras preguntas

A water tank is in the shape of a right rectangular prism. Its dimensions are 6 feet by 4 feet by 7 feet. What is the surface area of this tank?
Which of the following principles is NOT part of the Constitution? A. Federalism B. Checks and BalancesC. Confederalism D. Separation of powers​
Alice is making balloon bunches from 36 red balloons and 16 blue balloons. She wants the same number of red balloons and the same number of red balloons in each
Identify the graph of y≤3x−1.
what is the slope of the line shown below?​
Use the Distributive Property to simplify the expression. 7(8+x+2)
Which of the following types of cues can help prepare your audience for the end of the speech?
Which has a x=5 as the solution
The birthday rule is used to determine the primary insurance policy when the patient is: a. Insured by her own employer and her spouse's employer b. A child cov
A small town has two local high schools. High School A currently has 500 students and is projected to grow by 80 students each year. High School B currently has