fernandezalbert fernandezalbert
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

you have $40 to spend on n gallons of gas that costs $3.25 per gallon. ​

Respuesta :

maxlarson
maxlarson maxlarson
  • 06-10-2020

Answer:

You can buy 12 gallons of gas.

Step-by-step explanation:

I took 40 and 3.25, then divided them.

I got a very large ugly decimal. When simplified it is 12.

Answer Link

Otras preguntas

In the safeway driving system the S in SAFE stands for:
Aimee noticed her plant grew 2/3 of an inch every week since it sprouted. She created this graph to show its growth.Which statement about Aimee’s graph is true?
while facing a stressful situation.​
If p represents a digit and 4p/6p + 5/17 = 1, what digit does p represented?
Use the formula below to solve the given problem. In the formula, drepresents the distance an object falls, in feet, and I represents the time thatan object fal
PLEASE HELP ME WITH THIS MATH QUESTION
What happens when there is an error in the mechanisms by which chromosomes are passed down? What are some genetic disorders that can arise from mutations that a
Medial bone of the forearm.
How do we know that some people of African descent were not slaves in Spain's American colonies?
Find m DEF A. 30 B. 60 C. 90 D.120