semajburton12
semajburton12 semajburton12
  • 06-10-2020
  • SAT
contestada

Three sno-balls cost $8.25. At this rate, how much do 2 sno-balls cost?

Respuesta :

Marisabrooke79 Marisabrooke79
  • 06-10-2020

Answer:

$5.50

Explanation:

$8.25/3 = $2.75 each snow cone.

So, $2.75 x 2 = $5.50 for 2 snow cones

Answer Link
kaley436
kaley436 kaley436
  • 06-10-2020
$5.50 is the price for 2 sno-balls
Answer Link

Otras preguntas

A box contains 5 purple marbles, 3 green marbles, and 2 orange marbles. Two consecutive draws are made from the box without placement of the first draw. Find th
Mike wanted to go to the pool, but Jess wanted to go to the mall. This is an example of which type of sentence? A. Compound B. Simple C. Complex D.
although the religion of islam was founded over 1000 years ago, over 1 billion people still follow its teachings today. this is an example of which of the follo
For the electric power transmission system shown in the figure above, what is the ratio ns/np for the step-up transformer? assume 100% efficiency.
Find the sum of a 9-term geometric sequence when the first term is 4 and the last term is 1024?
PLEASE HELP!!!Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.Match the stages of the water cycle with the correct places in the model.
a good high school lab thermometer measures A. heat B. pressure C. temperature D. temperature and pressure
Who performed Buddy Rich's Birdland?
Why should you avoid sharing eating utensils?
Which statement describes the theme of "Beware of the Dog"A. nature is at war within each of usB. everything is not always as it seemsC. inner conflict takes aw