dtregreen80578 dtregreen80578
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

De’shawn pays $.16 for 12 pounds of sugar.what is the price of the sugar?

Respuesta :

jackiejarrell45
jackiejarrell45 jackiejarrell45
  • 06-10-2020

Answer:

$.16 x12=$1.92

Step-by-step explanation:

$.16 cents a lb x12 lbs =$1.92

Are you sure the question is correct ? Your saying he paid .16 cents for 12 lbs of sugar.  If so

its .16 divided by 12= 0.01

Answer Link

Otras preguntas

How do you determine if the line segments are congruent
A ball was kicked into the air from a balcony 20 feet above the ground, and the ball’s height above the ground, in feet, t seconds after the ball was kicked was
Why did many intellectuals and artists criticize Americn culture during the 1950s?
how many grams of aluminum sulfide can form from the reaction 9.00 g of aluminum with 8.00 g of sulfur
why is silicon used to make PV cells
Which one of the following words shouldn't be capitalized? A,Abilene B,Red C,king. D,Cattle
how many grams of aluminum sulfide can form from the reaction 9.00 g of aluminum with 8.00 g of sulfur
Need a step by step on how to solve this please
why is silicon used to make PV cells
George has a small coin collection.  He has collected 16 gold coins, 28 silver coins, 32 copper coins, and4 bronze coins. At a flea market, George sells 15% of