jm0324424
jm0324424 jm0324424
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

it costs $3.45 to buy 2 lbs of chopped walnuts.how much would it cost to purchase 7 lbs of walnuts?

Respuesta :

Aj817
Aj817 Aj817
  • 10-09-2020

Answer:

$12.075

Step-by-step explanation:

To find how much one pound of walnuts cost you need to divide 3.45(cost) and 2 (how much) and you get 1.725. That means how much one pound cost ...now that you know that all you have to do is multiply 1.725 by 7. You get $12.075 :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of this trapezoid? Enter your answer in the box. __ ft²
Read this excerpt from a passage. Cell phones are an integral part of life for adolescents. As students enroll in college and enter the workforce cell phones wi
Which method is best for seperating salt and breadcrumbs?
What nations have a "Central Bank?" A. those nations with currency B. nations who trade internationally C. all nations with a banking system D. only those who u
please help I'll mark brainliest ​
A triangular prism is shown below. What is the volume of the prism in cubic centimeters? Group of answer choices A.168 B.840 C.280 D.336
What should be done to solve the following equation? = C-730 7 What should be done to solve the following equations? C - 7 and 3/4= 0 A) add 7 and 3/4 to both
Surface area please help​
which of the following best describes Andrea’s attitude toward myra?
Please help me with this please and thank you