Seudónimo Seudónimo
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this math problem

Please help me with this math problem class=

Respuesta :

overhaulisveryepic
overhaulisveryepic overhaulisveryepic
  • 10-09-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The inequality is 1.20$ x + 3.60 < 9.60, the amount of money in total that Rammy has. As said, for each pound of peaches it would cost 1 dollar and 20 cents (1.20) So for the gallon of milk if Rammy bought it he would have 6$ left to spend on the pounds of peaches. So you do 6$ (600) divided by 1.20$  (120) and you would get 5 pounds of peaches. Therefore, Rammy can buy 5 or more pounds of peaches.

Answer Link

Otras preguntas

Iron(III) sulfite has the formula a) Fe₃SO₃ b) Fe₂(SO₄)₃ c) Fe₂(SO₃)₃ d) Fe₂SO₄ e) Fe₂SO₃
The measure of angle F is 130 degrees. A part of angle F measures 70 degrees. What is the measure of the other part if the angle?
how do i graph the parabolas y = 1/32x^2
Which statement regarding significant figures is false? a. Zeros can be significant b. When multiplying, the answer is determined by the number of significant
in the sentence the frozen drops of water fell from the sky covering everything like a white blanket non fiction or fiction
The measure of angle F is 130 degrees. A part of angle F measures 70 degrees. What is the measure of the other part if the angle?
What is 5/9 equivalent to
what is the main idea for the book Helen keller
what is 2×10to the 3rd power subtract from 1.9×10to the 2nd power equal
What form of energy is stored in a green plant?