depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

Which words in the sentence make up the adverb phrase? Which word does the adverb phrase modify? We sometimes see bats after sunset. A. see bats; modifies We B.
eva wants to make 2 pieces of pottery. she needs 3/5 pound of clay for 1 piece and 7/10pound of clay for the other. she has 3 bags of clay that weigh 4/5pound
What is 10 3/4 - 7 1/4 ? KEEP THIS AS A FRACTION ! DO NOT PUT AS A DECIMAL !
Carlos drove 276 miles from his house to Los Angeles at an average speed of 62 miles per hour. His trip back home took 6.5 hours. How did his speed on the way h
Rocky family recipe for macaroni and cheese makes 4 servings of 310 calories each. Rocky decided to make 1.5time the recipe. How many calories,are in rocky batc
How is water related to how a cell functions
how do you turn 12/15 and 68/80 into a decimal and into a percent
Translate to an equation and solve. Let x be the unknown number. 14 is 50% of what number?
If you receive a 0.75 cent discount with everything in store has a 15% discount, what would the actual price be?
What is the value of x? 1. 6( -3 - x) - 2x = 14 x= 2. 2/7x + 6 + 17x = 18 x=