oropezaashley98 oropezaashley98
  • 09-09-2020
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $4.99 for 4 pounds at the supermarket.They 6.99 for 6 pounds at food mart.Witch store has a better deal?

Respuesta :

aurorabalcom
aurorabalcom aurorabalcom
  • 09-09-2020

Answer:

food mart

Step-by-step explanation:

supermarket= 1 pound cost $1.2475

food mart= 1 pound cost $1.17

Answer Link

Otras preguntas

A family paid $27,300 as a down payment for a home. If this represents 14% of the price of the home, find the price of the home.
Identify the simple subject in the following sentence.George Washington was one of the greatest generals in American history.A.generalsB. wasC.George Washington
What is the difference between an isometric transformation and one that is not isometric? Give examples of least two isometric transformations and at least one
What is the difference between an isometric transformation and one that is not isometric? Give examples of least two isometric transformations and at least one
What did the Puritans believe to be their purpose in coming to America (their "mission"), and how did church and state cooperate to achieve this goal?
answer this question...........the equater and the tropic of Capricorn both run through this continent.list the continent here .thanks
What is the answer to Y - 12 = 4y
In England, standard household voltage is 240 volts. If you brought your own hair dryer on a trip there, you would need a transformer to step down the voltage
Is v2 = v1t+a dimensionally correct? Explain please!
How do you solve these algebra questains? 2m^2-7m-3=0 4b^2+8b+7=4 5√80a^2 -6√150r 2/√3 √6/5√3