daniellao725 daniellao725
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jellybeans cost $4/lb. how much will is cost to buy 2 to the power of negative 1 lbs of jellybeans?

Respuesta :

5922003147
5922003147 5922003147
  • 07-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 to the power of negative 1 = 0.5

4 times .5 = 2$

Answer Link
jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 07-09-2020
It would cost -0.25 cents to buy 1b of jellybeans. Meaning, whoever you’re buying from owes you a quarter.
Ver imagen jambalamx
Answer Link

Otras preguntas

In a constant-pressure process, ΔH = 0. What can you conclude aboutΔE, q, and w?
The most famous and, undoubtedly, most widely used of all the map projections is the ___.a. polyconicb. mercatorc. mollweided. sinusoidale. gnomonic
A circle is inscribed inside a square. If a point inside the square is selected at random, what is the probability that the point will also be inside the circle
what was Themistocles main ambition when entering manhood?
Tonya has a small picture with a length of 4 1/5 inches. She wants to enlarge the picture by a factor of 7 and frame it. Which of the following is true?
abbreviations (such as lol, btw, and ru) in text messages and e-mails are an example of _____.
Do you think Mr. Posada would be happy that La Catrina has become world renowned ? Why or why not?
FInd the value of a, b and c
Amounts are posted from the ________ to the ________? a. General ledger, journal b. Journal, general ledger c. bank statement, general ledger d. trial balance,
A solid is in the form of cone mounted on a hemisphere in such a way that the centre of the base of the cone just coincide with the centre of the base of the co