stevenbloss35 stevenbloss35
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit price (in dollars per ounce) of the product. (Round your answer to two decimal places.) A 64-ounce bottle of juice for $2.16

Respuesta :

bridwellronp4xz3s bridwellronp4xz3s
  • 07-09-2020

Answer:

$0.03 per ounce

Step-by-step explanation:

2.16/64 = .03375 rounded to .03

Answer Link

Otras preguntas

what is 124/144 in simplest form
how do ideologies shape actions in genocides?
Reasoning What number has factors of 2 and 3 and multiples of 12 and 18?
How do I show the work for 5.4 divided by 39.42?
What causes large clusters of people to inhabit South, Southeast, and East Asia? political unrest and instability financial stability and job opportunities temp
How do I show the work for 5.4 divided by 39.42?
A piece of ribbon 4 yards long is used to make bows requiring 15 inches of ribbon for each. What is the maximum number of bows that can be made?
What is the hardest rock to break with a hammer
A colony of ants carried away 24 of your muffins.That was 4/5 of all of them.With how many did you start?
The influx of Mexican immigrants into the United States during the past two decades is occurring mainly because they are attempting to flee due to political ins