pisaac7777 pisaac7777
  • 07-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

ava1661 ava1661
  • 07-09-2020
He bought 11 oranges. 6.24 divided by 8 is 0.78. This means one orange is $0.78 so 0.78 multiplied by 11 is 8.58
Answer Link

Otras preguntas

Need help on number 22 I really need help!!!!!!!!! If u can help on 23 that would be awesome!!!!!
the number of tomato plants (t) is twice the number of pepper plant (p) A. t=2+p B. +t=p C.2t=p D. t=2p
Which statement best describes the tones of "To My Dear Loving Husband" and "To the King's Most Excellent Majesty"? A.)Bradstreet's poem has a thoughtful tone,
A number, plus one-third of itself, plus one-eighth of itself, equals 70. What is the number?
what two adjectives describe bureau of indian affairs
5 1/8+5/6+5/12=6.375 what is 6.375 as a fraction? A 6 3/4. B.6 3/8. C6 3/12. D 6 3/24 please help
A number, plus one-third of itself, plus one-eighth of itself, equals 70. What is the number?
hELP? Round these numbers correct to 2 decimal places. a 16.487 .......…………………… b 5.090 .......…………………… c 4.0899
what is the exponential notation for 262,144
suddenly the bell ring out. a.ringing b.rang c.was rang d.it is correct how should the verb ring be written in the sentence