hijabandshoulders
hijabandshoulders hijabandshoulders
  • 06-09-2020
  • Mathematics
contestada

a car rolls backward from -2 to -10 m/s in 4 seconds. What is the acceleration. PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST

Respuesta :

Hrishii
Hrishii Hrishii
  • 06-09-2020

Answer:

[tex] - 4 \: m {s}^{ - 2} [/tex]

Step-by-step explanation:

Initial velocity u = - 2 m/s

Final Velocity v = - 10 m/s

Time t = 4

[tex]Acceleration = \frac{Change \: in \: velocity}{time} \\ = \frac{v - u}{t} \\ = \frac{ - 10 - ( - 2)}{t} \\ = \frac{ - 10 + 2}{t} \\ = \frac{ - 8}{2} \\ = - 4 \: m {s}^{ - 2} \\ [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Write an equation to represent a number increase by 4 is 7.
Josh was driving on a road that had a 30 mi/h speed limit posted. A deer jumped out from the side of the road, causing him to slam on the brakes. His tires left
-8/7 + (-2/3) HELPP Mee
10 ways to divide 96 equally ​
Chanyeol makes a rectangle whose area is x^2 - 24x - 52. Find the possible dimension of the rectangle. A. (x - 2) (2x - 1) B. (x + 3) (x) C. (x + 2)(x + 4) D. (
What is the chemical composition of water? O 1 hydrogen and 2 oxygen molecules O 2 hydrogen and 3 oxygen molecules O 2 hydrogen and 1 oxygen molecules O 3 hydro
1.The mall is near my house, so it is ............for me to go shopping there. A. unique B. convenient C. uncomfortable D. inconvenient 2.The Ao Dai is slit
i don’t know what pretérito is pls help
A grocery store offers a cheese and fruit sampler that combines cheddar cheese that costs $8 per kilogram with kiwis that cost $3 per kilogram. How many kilogra
DeShawn pays 8$ for 12 pounds of sugar. What is the price per pound of sugar