22miquisehumphr
22miquisehumphr 22miquisehumphr
  • 07-09-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nutsnuts for ​$15. How much would it cost you to buy 7 cans of nutsnuts​?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 07-09-2016
The ratio cans to price are 12/15.
Cross multiply: 12/15 * 7/x = 84/15x = x = 5.6
Answer Link

Otras preguntas

When choosing between continuing an argument and walking away, which situation supports walking away as the better option?
A3. In the diagram below, it is known that mNPQ = 9x - 25, mMPQ= 3x - 5, and mMPN = 4x+12. Usingthis information, find the numerical value of mQPM.​
when is the product of two integers less than or eqaul to both of two factors​
describe how the 14th amendment made the 15th amendment more effective?
If point k is (1,3) and you rotate it and the new Coordinates are (-3,1) what kind of rotation is this??
A ∠A and ∠ B ∠B are complementary angles. If m ∠ A = ( 5 x − 27 ) ∘ ∠A=(5x−27) ∘ and m ∠ B = ( 4 x − 27 ) ∘ ∠B=(4x−27) ∘ , then find the measure of ∠ A ∠
Charles' law relates the way two gas properties change when another property remains the same. What are the two changing properties in Charles' law? Pressure
why do you think people might have had a problem with pinball?
A car travels a distance of 100 km in 2 hours. What is the average speed of the car (km/h)?
15. Fill in the blank with the correct present form of the reflexive verb in parentheses, Remember that there are two parts to a reflexive verb. Mi padre (despe