dixonzakiyyah
dixonzakiyyah dixonzakiyyah
  • 08-07-2020
  • Mathematics
contestada

Which represents a unit rate? The cost of cat food is $36 per 3 bags

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 08-07-2020

Step-by-step explanation:

To find unit rate

1 bag = 36÷ 3 = 12

So unit rate = $12

Answer Link

Otras preguntas

Sam’s kids talked him into putting up the basketball hoop that their grandparents got them for Christmas. On a quiet Saturday afternoon, Sam is busy nailing the
Write a paragraph about an unusual incident that has happened to you. Write 80 words and include the following: 1- When and where it happened. 2- Who was invol
Question 6 (1 point) (07.02 MC) Look at the image, read, and choose the correct sentence that goes with the image. (1 point) a Va a llover sobre la ciudad. Pre
If I am taking advanced placement (AP) classes in high school, is it mandatory to take the college board ap exam?
1. Claretta works part-time at a coffee shop. Her weekly paychecks in March are: $87.00, $96.00, $84.25, and $100.75. Find the median of her paychecks.
Which statement best completes the timeline of French history? The Franks conquer much of ? western Europe The French monarchy France becomes France fights in i
help pleasee Mark sorted a set of shapes into two different categories. Explain, what two attributes were used to sort the shapes.
cos80°.cos10°-sin80°.sin10°​
Simplify each expression 8a-4a
sakura time ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨