Thomasbriana383
Thomasbriana383 Thomasbriana383
  • 10-06-2020
  • Mathematics
contestada

Jose purchased 4/9 pound of peanut and 7/11 pounds of raisins find the total weight of his purchase

Respuesta :

joaobezerra joaobezerra
  • 16-06-2020

Answer:

The total weight of his purchase is 1.08 pounds

Step-by-step explanation:

To find the total weight of his purchase, we sum the weight of each of his purchases.

He purchased:

4/9 pound of peanut.

7/11 pounds of raisins

Total:

The least common multiple between 9 and 11 is 99.

Then

[tex]\frac{4}{9} + \frac{7}{11} = \frac{11*4 + 9*7}{99} = \frac{107}{99} = 1.08[/tex]

The total weight of his purchase is 1.08 pounds

Answer Link

Otras preguntas

In the book night, compare how other boys treat their fathers with Eliezer's treatment of his own father.
How did americans react to the events in Europe and asia in the early world war 2?
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
A table is 1 1/2 meters long.How many centimeters long is the table?
How do I find the area of a square with a radius of 16ft
Find the unit rate: $2 for 5 cans of dog food
What does drainage basin mean in Social Studies?
I have 4 sides and 4 vertices,what am I
Two cars start from rest at a red stop light. When the light turns green, both cars accelerate forward. The blue car accelerates uniformly at a rate of 5.8 m/s2