nateolmopcymrh nateolmopcymrh
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs maxwell bought 3 3/4 pound roast at 3.75 per pound what was the cost of the roast.

Respuesta :

caitlynjilek
caitlynjilek caitlynjilek
  • 13-05-2020

Answer:

$14.06

Step-by-step explanation:

since you have the price per pound all you need to do is multiply that price by the amount of pounds that the roast is which is 3 3/4 pounds. that converted to a decimal is 3.75 and then you would multiply that number by the price per pound which is 3.75

3.75 x 3.75= 14.0625

you would then round the answer to the hundredths place or the second number after the decimal point so the answer would be 14.06

Answer Link

Otras preguntas

The following statements about medical malpractice are true, except _______________. a) Medical malpractice is intended to assure quality of healthcare services
Based on the video excerpt, what was Reagan’s purpose for giving this speech? Check all that apply
7. Considere un sistema que contiene un mol de un gas monoatómico retenidito por un pistón. ¿Cuál es el cambio de energía interna del gas, Q: 40?0J y W: 200.0J?
Write an equation of the line in​ point-slope form that passes through the given points. (-2,4) and (6,7)
Cases involving citizens from two different states would be heard in a: State court Court of Public Opinion Federal Court
What is a Theme in your own words?
I don’t know about this one this time
List the Asian countries and write a report about how their major industries are progressing?
4x+10>30 using the format X<1
Use synthetic division to solve. What is the quotient?.