shyannbtfw shyannbtfw
  • 10-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a restaurant 4 hotdogs cost $7.76 and 6 hamburgers cost $12.00. Which food has the lower unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-05-2020

Answer:

hotdogs

Step-by-step explanation:

Answer Link
rpottipati
rpottipati rpottipati
  • 10-05-2020

Answer:

7.76 x 4= 31.04 Hot dogs

12 x 6 = 72 hamburgers. Hot dogs is less price.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

You are riding in an elevator that is accelerating upward. Suppose you stand on a scale. The reading on the scale is __________. You are riding in an elevator t
A bank wishes to invest a $100, 000 trust fund in three sources: bonds paying 8%; certificates of deposit paying 7%; and first mortgages paying 10%. The bank wi
Oraciones Write sentences using the information provided. Make any necessary changes. Modelo nosotros / preocuparse / trabajo Nos preocupamos por el trabajo. ch
What is the correct definition of a follicle?
Chin has written the following objective for her community nutrition program: ""Women who are at least 60 years of age will perform at least 30 minutes of weigh
In Elie Wiesel’s Night, how does the narrator react when he first sees the crematories burning children?
give an example of any cases you agreed with or disagree with regarding President Obama's pardons
what is the value of k? please answer fast
Write a scientific explanation using the CER format to answer the question: Why does the Corpse Flower use a chemical reaction to emit an odor?
PLZZZZZZZ....... HELPPPP