Seudónimo Seudónimo
  • 08-05-2020
  • Mathematics
contestada

A large two topping from Tonys pizzaeria has 8 slices and costs $16.00 vivian wants to know the cost per slice

A large two topping from Tonys pizzaeria has 8 slices and costs 1600 vivian wants to know the cost per slice class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 04-04-2022

Slices = 8

Dollars = 16

Ratio of dollars to slices would be 16 to 8


Both numbsers can be divided by 8 son16 to 8 can be reduced to 2 to 1


answer: 2 to 1

Answer Link

Otras preguntas

Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
What is 0.4^-2 (0.4 to the power of -2)?
Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
I need help with piecewise functions. How to find the domain and range and how to write it notation.
Bill made 5 gallons of fruit punch. If 1/4 of punch was cranberry juice, how much cranberry juice did he use?
Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
660 ft/min=_________ft/s 1 min = 60 sec
I need help with piecewise functions. How to find the domain and range and how to write it notation.
Why was white America so fascinated by Harlem in the 1920s
Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?