Nick1356666
Nick1356666 Nick1356666
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is a rate?
A. 24 apples for $3
B. 12 apples for $1.50
C. 8 apples for $1
D. 16 apples for $2

Respuesta :

Gameboy76
Gameboy76 Gameboy76
  • 07-05-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

if 16 apples cost 2$ then 8 apples cost 1$

trust me

Answer Link

Otras preguntas

How does photography connect us?
The Riverwalk in San Antonio, Texas has several arched pedestrian bridges that cross the San Antonio River. These arches are the arcs of circles. The distance a
The activation energy, Ea, for the reaction 2 N2O5 (g) LaTeX: \longrightarrow ⟶ 4 NO2 (g) + O2 (g) is 22 kJ/mol. What is the rate constant at 84.8°C if the rate
How does a law differ from a theory?
Which factor is not a characteristic of a mineral? a variable chemical composition crystalline structure that forms a geometric shape naturally occurring, inorg
can someone help me with this please
To convert a quantity from km/h to m/s, you must a. multiply by 3600 and divide by 1000 b. multiply by 1000 and divide by 60 c. multiply by 60 and divide by 100
Country A can produce, at most, 50 olives or 25 pickles, or some combination of olives and pickles such as the 30 olives and 10 pickles it is currently producin
All of the following are parts of the marketing function except Multiple Choice research and development. human resource management. logistics management.
Sheffield Corp. is a private camping ground near the Mount Miguel Recreation Area. It has compiled the following financial information as of December 31, 2017.