zebrazxz102 zebrazxz102
  • 07-05-2020
  • Mathematics
contestada

If rice costs ​$1.50 per​ kilogram, determine the cost of a pound of rice.

Respuesta :

NotNav
NotNav NotNav
  • 07-05-2020

Answer:

$3.3075

Step-by-step explanation:

1 kilogram = 2.205 pounds

So we will multiply the $1.50 by 2.205 to get the cost per pound of rice

1.50 * 2.205 = $3.3075

Answer Link

Otras preguntas

The ratio of boys to girls in school is 11:10. If there are 525 students in the School, How many boys?
Here is a line l. Plot 2 points, A and B, which stay in the same place when they are reflected over t. Plot 2 other points, C and D, which move when they are re
In ∆ABC , if AB = AC and ∠B=80° then ∠C is equal to a) 20° b) 40° c) 60°
9. My dad is hooked on news or football matches while my mum ………… watching fashion shows. A. interested in B. fond of C. prefer to D. enjoys
Given that f(x) = 3x - 4 complete the table below.
Can you find what each of the answers are
help me please? I need to pass this tomorrow ​
When the British got the power to rule the country, they brought in many changes. State any two administrative changes introduced by Warren Hastings in Bengal.
Which is an equation of the line that passes through the point (5,-2) and has a slope of.-3? A y=-3x - 13 C y = 3x – 13 Dy=-3x + 13 B y = 3x + 13
What is an uncharged body? In physics (simple words)