carolina2020
carolina2020 carolina2020
  • 06-05-2020
  • Mathematics
contestada

if a box of 10 organic capri sun drinks costs $13.92, what is the unit rate? (who ever has right answer first gets brainlest!)​

Respuesta :

salamcarrie salamcarrie
  • 06-05-2020

Answer: Unit rate for capri sun drinks is 1.39

Step-by-step explanation: The unit rate is the Constant of proportionality so you would have to find the cost of one product or the worth so I divided 13.92 by 10 to find the unit rate and estimated to the nearest hundredths because money does not go out to the hundredths.

Hope I helped out <3

-Carrie

Answer Link

Otras preguntas

Which set of resources is likely to be most useful in analyzing a period-specific novel? thesaurus, general dictionary, glossary of historical terms encyclopedi
How do you prove that vertical angles are congruent?
Solve the proportion
how do you multiply improper fractions
Solve 5x2 = -30x - 65.
Simplify the expression (2x − 9)(x + 6).
What is the name of the scientist who discovered that atoms have a nucleus? a. Thomson b. Dalton c. Rutherford d. Chadwick
Speakers of English as a foreign language often make all of their verbs _____. regular irregular
What is defined as a way of regarding, understanding or interpreting something? Renounced Reality Perception Deprived
What is the next number in the pattern below? 3, 5, 9, 15, 23, ___ 31 33 35 37