Derpolations Derpolations
  • 06-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 1/2 pound of strawberries cost $.98. If you bought 5.5 pounds, how much did you spend?

Respuesta :

Wishing Wishing
  • 06-05-2020

Answer:

5.5lb of strawberries cost $10.78

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve this problem.

 lb : $$

0.5 : 0.98

  5 : 9.8

5.5 : 10.78

5.5lb of strawberries cost $10.78

You can also divide 5.5 by 0.5 (pounds) and multiply the quotient by how much a 0.5 pound of strawberries cost.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following demonstrates the correct way to use a semicolon and conjunctive adverb? Question 6 options: A.Cole likes the doctor however; he does not
The House of Burgesses led to the growth of what form of government in colonial America?
Which bug incubates underground for long periods of time? A. Chinch Bug B. cicadas C. Grubs D. Mole Crickets
Please Help............
Compare and contrast and give the definitions of: Partial + charge Partial - charge
Find the length of the indicated side of each triangle
How many grams are in 3.5 moles BaSO4?
What is the coefficient of the variable in the expression 2 - 5x - 4 + 8
I'm the following situations, which ball has the greatest kinetic energy
As part of an Earth Science project, Erin tracked the amount of rain fall for 4 weeks. She started tracking after finding some initial data on the year's rainfa