lovelymia48 lovelymia48
  • 06-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please !

6th grade math help me please class=

Respuesta :

OfficialRoytriever OfficialRoytriever
  • 06-05-2020

First we have to figure out how much 3 bags cost using the total cost of $8.25

That means. we would do 8.25/3 and 8.25 divide by 3 equals 2.75.

Now we know that each bag costs approximately $2.75

All we have to do now is multiply 2.75 by 4 to get the cost for the total of 4  bags.

4 times 2.75 is exactly 11 dollars, if might change if theres tax.

But, the answer would be 4 bags costs $11.

Answer Link

Otras preguntas

When employers and union representatives meet to discuss conditions of employment what is this called
What does darkness symbolize in My father sits in the dark?
I paid $7.47 for 3 pounds of grapes. What is the cost of the grapes as a unit rate?
Ethical formalists maintain that
Why is a protozoan considered animal-like?
as a healthcare professional how do you plan on maintaning patient privacy
Create a paraphrase of the following sentence from “The Cold Equations:” She began writing another, twice looking up at the chronometer as though she feared the
If an excise tax is imposed on a product consumer surplus and producer surplus for this good will most likely change in which of the following ways
Help me! Picture below! Please! if you can't read it here you go Make your own example of a relationship between two quantities that is NOT proportional. Descr
what was among the last frontier to be mapped A) Africa B) South Pole C) Europe D) North america