TwentyOnePilots3
TwentyOnePilots3 TwentyOnePilots3
  • 10-08-2016
  • Mathematics
contestada

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?

Respuesta :

courtcourt2
courtcourt2 courtcourt2
  • 10-08-2016
$25.71/3 = $8.57
You have 3 pizzas so you would divide those into the amount the pizzas are.
Answer Link
slicergiza slicergiza
  • 17-09-2019

Answer:

The unit price( price per pizza ) would be $ 8.57

Step-by-step explanation:

Given,

Number of pizzas = 3,

Total price of three pizzas = $25.71,

Therefore, the unit price of pizza ( price in dollars per pizza  )= [tex]\frac{\text{Total price}}{\text{Total pizzas}}[/tex]

[tex]=\frac{25.71}{3}[/tex]

= $ 8.57

Answer Link

Otras preguntas

What is 5 1/8 + 8 7/9 in a fraction? (I just learned this in class)
What is one problem with preventing erosion in the desert? A. There is too much wind. B. There is too much rain at one time. C. There are not enough plants
What is the difference between discrete and continuous?
With its roots deeply entrenched in _ _, jazz draws its strength, vitality, and colors from many cultures
The area of desert A is sex times the area of desert B. If the sum of their area is 1,400,000 square miles, find the area of each desert
Write a numerator that makes the statement true. SHOW YOUR WORK
The mother can best be described as
after a bill passes in the white house OR senate it then goes to where
How do I do this. I need help and a lot of it!
Factor into two binomials: x^2 + 2x + 1