Gturner1 Gturner1
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hailey bought 1.5 pounds of bananas for $0.84. How much money is one pound of bananas?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 14-04-2020

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

She bought 1,5 poumds for $0.84

if we multiply the price by 2/3 we will find how much it would cost for one pound

2/3 × 0.84 = $0.56

Answer Link

Otras preguntas

how are moses, jesus and muhammad basic belief similar to other monotheistic faiths ?
If a baking tray is 500mm by 700mm, how many of 25cm in diameter can fit into the  oven
a local hamburger shop sold a combined total of 808 hamburgers and cheese burgers on Saturday.there were 58 more cheese burgers sold than hamburgers. how many h
if u connect 3 resistors, having values 2ohm, 3ohm, 5ohm in parallel, will the value of total resistance of will be 2ohm or greater than 5ohm or lie between 2oh
two similar cones have surface areas in the ration 4:9. find the ration of their lengths and their volumes
what are the factors of 68
main characters in son by lois lowry
six nickels is what percent of one dollar
six nickels is what percent of one dollar
how does the Ebola virus spread?