yukichanmanriqiez89
yukichanmanriqiez89 yukichanmanriqiez89
  • 10-04-2020
  • Mathematics
contestada

Six pounds of grapefruit costs 3.00. 5 pounds of apples costs 2.65

What is the cost per pound for each?

Respuesta :

abdulshameersafi
abdulshameersafi abdulshameersafi
  • 10-04-2020

Answer:

1. grapefruit cost 0,5

2. apples cost 0,53

Answer Link

Otras preguntas

Amy paid ?$69.77 for a pair of running shoes during a 25 ?%-off sale. What was the regular? price?
A 60 kg bicyclist on a 15 kg bicycle speeds up from 5.0 m/s to 10 m/s what is the total kinetic energy before accelerating?
this is an organism or cell with two sets of chromosomes
The 1920s was a period of economic prosperity for the United States as a result of? A. World war l B. World war ll C. Cold war D. Civil war
Which statement explains why △ABC is congruent to △A′B′C′ ? A You can map △ABC onto △A′B′C′ by reflecting it across the x-axis and then across the y-axis, which
Please help with this question!!
Stupid Question That Popped In My Head! What was the first Alternative Rock band?
i need help with these questions
sarahs volleyball team won 12 games of their first 18 games. if the continue to win at this rate, how many games will they lose if they play 36 games
When comparing presidents of the 1800s to those of the 1900s and 2000s, moderm presidents are more involved in?