lyndsayousley
lyndsayousley lyndsayousley
  • 09-04-2020
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce box of cereal cost 3.96. a 36 ounce box of the same cereal cost 4.32. Which is the better buy?

Respuesta :

user1234565 user1234565
  • 09-04-2020

Answer: 36 ounce box

Step-by-step explanation:

because its more for a little bit more money.

Answer Link
ThisBBGtaken ThisBBGtaken
  • 14-09-2020

Answer:

$0.22 per ounce; $0.12 per ounce; the 36-ounce box

VOTE BRAINLEST

Answer Link

Otras preguntas

A seismic station recorded the P-wave, but no S-waves, from an earthquake because S-waves were what?
Italy did not become a single unified country until the end of of 1800's TRUE OR FALSE
there are 14 NBA teams who do not make the playoffs of these teams 3 of them will be randomly selected to make the 1st, 2nd, and 3rd pick. how many different wa
Joanna studied hard for her final exams. But she still didn’t earn a high enough score to be one of the five best students in her class. She has been feeling de
Conic sections are called_______relations
Which of the following is an example of laissez-faire? A.) A government decides to place a tariff on imported iron. B.) England signs a law against trading w
Kurt has put $2,000 into a savings account that pays 6% annual interest How much will his account be worth at 10 years? Show the equation you would need to writ
Who was involved in the brown vs board of education?
When a person takes a step back and simplifies their life it is called?
Name the written test a potential driver must pass and list the minimum required score to earn a learner’s license.