jasminecolicci14
jasminecolicci14 jasminecolicci14
  • 09-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jack pays $42.75 for 2.5 pounds of fish. What is the price per pound of the fish?​

Respuesta :

roopashrihariram
roopashrihariram roopashrihariram
  • 09-04-2020

Answer:

$17.1

Step-by-step explanation:

You would divide 42.75 by 2.5 to find the price per pound of the fish.

Answer Link
tina2033712695
tina2033712695 tina2033712695
  • 09-04-2020

Answer:

It will be $17.10 per pound of fish.

Step-by-step explanation:

In order to find the price per pound we need to find the unit price. You can find the unit price by doing 42.75/2.5 and which you will get $17.10.

Hope it help!

~Silver

Answer Link

Otras preguntas

It Refers to the emission of electrons from a metal when light shines on metal. Example: static electricity
A source of wave produces 20 crest sand 20 troughs in 0.4 sec. Find the frequency of the wave.
The study of all chemicals containing carbon 1. Applied Chemistry 2. Bio Chemistry 3. Organic Chemistry 4. Inorganic Chemistry
which human body systems work directly together to allow locomotion?
What Is the Ratio of People to Sheep in New Zealand?
What are the World's Largest Islands?
How Popular Are Bicycles in Europe?
A logical, systematic approach to the solution of a scientific problem 1. Scientific Method 2. Scientific Law 3. Chemistry 4. Experiment
Provide three unique examples of polynomials of varying degree and classification. State the classification and degree of each. (ie. 3x3+2y2x2 classification: b
a dialysis machine can be used to remove waste from a patient's blood. which human body system works in a similar way ?