(PLEASE HELP ME ANY ANSWERS!!!) The table shows the prices of nuts at Nuthouse snacks. Vicki buys 2/3 pound of cashews, 1/2 pound of peanuts, and 1 1/4 pounds of mixed nuts for a party.

Type Cost(per pound)
Cashews. $7.50
Peanuts. $2.40
Mixed Nuts. $5.00

PART A
Write an expression for Vicki's total cost.

PART B
Use your expression from Part A to find how much Vicki spends on nuts for the party.

Respuesta :

Answer:

2/3(7.50)+1/2(2.40)+1 1/4(5.00)

Step-by-step explanation:

She spends about 12.45 on the nuts.