kaylagame7
kaylagame7 kaylagame7
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cheese is $16 a kilogram
Your recipe asks for 1/2 kilogram
How much will this cost you?

Respuesta :

22saulsmith
22saulsmith 22saulsmith
  • 08-04-2020

Answer:

It should cost you $8

Step-by-step explanation:

16Ă·2=8

Answer Link

Otras preguntas

What were the list of complaints that the Catholic Church had against Martin Luther?
what is critical hope
With increased altitude how does the density of the atmosphere change?increasesremains the samedecreasesfluctuates​
Which sentence from the passage supports the idea that attitudes about concussions might be changing? "The first challenge for coaches and players is to identif
Libraries hospitals parks and____ are examples of the services run by the government
Convert 580,000 kW to [GW] with correct number of significant digits.
You are a resident of a nation with a developing economy. Which of the following factors is something that would moat likely be affecting your country's develop
What is the formula balance, using scrips for sulfur + oxygen > sulfur dioxide
How are the speakers of both "I Wandered Lonely as a Cloud" and "From Blossoms" impacted by nature? A. They consume the food that nature has provided. B. They a
Insulin helps maintain glucose levels in the blood. If blood glucose levels got very high, what would you expect to see happen to insulin levels?