paigemykiaha
paigemykiaha paigemykiaha
  • 08-04-2020
  • Mathematics
contestada

Five boxes of crackers cost 9$. At this rate how much do 20 boxes cost?

Respuesta :

anuaryamirperep5k0g4
anuaryamirperep5k0g4 anuaryamirperep5k0g4
  • 08-04-2020

Answer:

$36, 5 boxes in total would be $9 dollars and 1 box would be $1.8 on its own, Multiply 1.8 times 20 and you get $36

Hope i could help

Answer Link
dwilliams4148 dwilliams4148
  • 08-04-2020
5 boxes equal 9$. Divide the 5 boxes by 9 or divide 20 by 5. 20 divided by 5 is 4 the 4 times 9 is 36 and 20 boxes will cost 36$
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements most likely would have been made by an immigrant who traveled to America during the Civil War?
adverbe de la meme famille du mots sage
What is tina eats 8 crackers each day at school . on friday she drops 3 and only eat?
5(x-3)+2x=41 please help me
Twenty more than twice a number is 52 wrote out in numbers have to have.this for tomorrow please help
Which argument supports the perception of big business leaders as captions of industry?
Which atomic model states that it is impossible to know the exact location of electrons around the nucleus?
Which is more flexible,orthodoxy or dogma
Which factor Contributed to the rapid growth of New York City in the 19th century?
During the Agricultural Revolution, what was the main advantage of tenant farming rather than moving to the city for work?