mcchapman0317 mcchapman0317
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

Seven watermelons cost $8.96 which equation would help determine the cost of five watermelons

Respuesta :

anitazech anitazech
  • 07-04-2020
There are several ways you can do it but the easiest would be 5($8.96)
Answer Link
earllilalucy
earllilalucy earllilalucy
  • 07-04-2020

y = $8.96 x b

y = total cost

$8.96 = the cost of one watermelon

b = the amount of watermelons you're purchasing

So, it'll cost approximately $44.80 to purchase 5 watermelons.

Note: There may be various equations to solve this question!

Answer Link

Otras preguntas

how do you multiple 1 1/3 × 5/6
how many different allele combinations would be found in the gametes produced by a pea plant whose genotype was RrYY? A) 16 B) 8 C) 4 D) 2
what term describes the number of individuals of a given species per unit area?
Why are specific data better than non-specific data?.
In 1916, Woodrow Wilson ordered General John J. Pershing to leading US troops into Mexico to capture... A. Victoriana Huerta B. Pancho Villa C. Porfirio Diaz D.
Which is NOT a nonvascular seedless plant? moss grass liverworts hornworts
Which statement BEST explains why the “divine right of kings” theory conflicted with the idea of a social contract? A.The divine right of kings theory bound pe
How is earth's early land environment different than today's land environment?
Why is Brutus honorable in Julius Caesar?
what is the difference between free fall and weightlessness