interxviewed interxviewed
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

3 tons of compost cost $4,680.00. What is the price per pound?

Respuesta :

angel018
angel018 angel018
  • 07-04-2020
0.78 per pound.


Reasoning: each ton is 2,000 pounds, 3 tons is 6,000, divide 4,680 by 6,000
Answer Link
xtaeler
xtaeler xtaeler
  • 07-04-2020
ANSWER: $0.78 per pound


EXPLANATION:

3 tons = $4,680.00 (this is a given)
1 ton = $1,560 (4,680 divided by 3)

We now know that we have to convert
tons —> pounds

1 ton = 2,000 pounds (simply google this)
3 tons = 6,000 pounds

Now, we can solve the problem.

$1,560 (1 pound) ÷ 2,000 (1 ton) = $0.78



TO CHECK THE ANSWER:

$0.78 • 6,000lbs = $4,680.00
Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP ASAPPPP 4. Simplify the radical 27. Give the exact answer in simplified radical form. (use the factor tree) Answer 5.simplify the radical 1800. Giv
Please help! Anyone know what this is?
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!! Thanks, Bobert
States and federal government please help me
Please answer Will give brainlst
-g + 2(3 + g) = -419 + 1) What is the solution
SOME HELP I NEED ASAPWhat did Germany do with the Jewish populations that lived in Eastern Europe?A) It forced some to serve in the militaryB )It imprisoned som
the nth term of a sequence is 3n2/2 whats the second term
Select the sentence that has the adjectives in the correct order. A.) My sister has a circular, small, annoying, tin toy that irritates me. B.)My sister has an
HELPPP PLEASE OMGGG!!!