monkeygirl3636js monkeygirl3636js
  • 07-04-2020
  • Mathematics
contestada

Harper bought four chairs for $232 what is the unit price how much will six chairs cost

Respuesta :

capellax21
capellax21 capellax21
  • 07-04-2020

Answer:

$348

Step-by-step explanation:

Four chairs for $232

To find the unit price divide 232 by 4, which is 58. That means she has to pay $58 for each chair.

Multiply 58 by 6 to find your answer.

58 x 6 = 348.

Answer Link
sksgwlsuq
sksgwlsuq sksgwlsuq
  • 07-04-2020
$348 will be the amount of 6 chairs
The unit price is 58
Answer Link

Otras preguntas

What is the significance of chitin in arthropods?
if u connect 3 resistors, having values 2ohm, 3ohm, 5ohm in parallel, will the value of total resistance of will be 2ohm or greater than 5ohm or lie between 2oh
a washer and a dryer cost 659$ combined. The washer costs 91$ less than the dryer, how much was the dryer?
is any modern society in a golden age?
how does the Ebola virus spread?
What is market equilibrium
In America, the main influence of the Enlightenment was expressed through
Unlike prokaryotic cells, eukaryotic cells have the ability to
how does the Ebola virus spread?
You are booking a flight from New York to Atlanta. There is no change in the time zones. The flight leaves New York at 11:15 a.m. and arrives in Atlanta at 1:45