KatieBlack976
KatieBlack976 KatieBlack976
  • 06-04-2020
  • Mathematics
contestada

Please help with this question, it's important I get it right

Please help with this question its important I get it right class=

Respuesta :

Diogoale1026 Diogoale1026
  • 06-04-2020

I'd say the answer would be 0.50 /lb because when 20 pounds costs 25.00 and you add 30 pounds and the cost is 40.00 you have to add 15 do get to 40 and 30 x .50 is 15.

Hope that made sense

Answer Link

Otras preguntas

Mark each statement if it describes Babylon during Nebuchadnezzar reign. 1. Natural geographic landforms offered protection from invaders 2. A moat filled with
WW and Intervention I circular garden has a g radius of i .5 feet. He wants to enclose the 2 garden with edging that costs per foot. About how much will the e
What is the meaning of the underlined word in the sentence below?As chief executive, the president can grant amnesty through pardons and reprieves.A.the death p
Water is the only pure substance that exists as a liquid at normal Earth temperatures. a. True b. False
whats the most abundant element in the atmosphere?
Shaun has 56 nuts in a bag 1in every 4 nuts are hazelnuts. How many are hazelnuts are there in the bag?
What is the balanced complete ionic equation for K2SO4(aq)+CaI2(aq)=CaSO4(s)+KI(aq)
what are some issues that two leading American political parties disagree on today?
how to put 5x-6y=24 into slope intercept form
what was Lincoln's view on African Americans