mackrtreece mackrtreece
  • 10-03-2020
  • Mathematics
contestada

3 sponges cost $3.90. What is the unit price?

Respuesta :

ScreamingAvocado ScreamingAvocado
  • 10-03-2020

Answer:

To find the unit price, we divide the total cost by the number of items.

$3.90 ÷ 3 = $1.30

That means the unit price is $1.30 for each sponge.

Answer Link
dreaminggirl45
dreaminggirl45 dreaminggirl45
  • 19-03-2020

Answer:

The unit price is $1.30

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you have to divide the cost of the items by the number of of items.

For this question, you would do $3.90 / 3 = $1.30

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

Hopes for a Native American confederation died with the death of which individual? Pls help I’ll brainlest for the right answer
Which of the following organisms are known as producers? carnivores autotrophs herbivores omnivores Plz help
The Burlington Northern Railroad laid tracks East from Sacramento, California; while the Canadian Pacific moved West from Omaha, Nebraska. True or false
This was NOT estate when the US Constitution was ratified. North Carolina Texas Massachusetts Pennsylvania
The model represents an equation. What value of x makes the equation true?
Which of these is a large reservoir of nitrogen that is unusable by most organisms? soil atmosphere ocean outer space
Is 2/7 a rational number? What is its decimal expansion?
can I please get help ​
Answer plz Test for my lil sis
ruth had a ribbon that was 9 yards long. she cut the ribbon into pieces that were 1/6 yard long. how many pieces of ribbon does she have now?​