thomasstocks69ozj8pl
thomasstocks69ozj8pl thomasstocks69ozj8pl
  • 09-03-2020
  • Mathematics
contestada

For every 3 cans of veggies purchased you get 1 free can. Tessie went home with 32 cans of veggies how many cans did she have to pay for?

Respuesta :

dlo32402 dlo32402
  • 09-03-2020

Answer:

She had to pay for 24.

Step-by-step explanation:

Multiply 3 by 8

Equals 24

For every 3 cans she gets one free

4 times 8 equals 32

So she payed for 24 and got 8 free

Answer Link

Otras preguntas

true or false : when you eat a tomato you are eating the tomato DNA ?
|9+x|>19 absolute value
can someone write a paragraph explaining in your own words how muscles and bones work together, PLEASEEEEEEEEEE
SPARK in Dallas requires a school to send 2 adults for every 20 students who visit for a field trip. If a school send 13 adults, how many students can go on the
What is the area of rectangle VWXY?​
which two sentences provide the best evidence to support the idea that there might be some negative consequences to completely eliminating animal-based products
When two substances that cannot dissolve each other are mixed, a mixture is formed. A heterogeneous mixture that has very small dispersed particles and stays
if my father left to go get milk in 2007, and he said it needs to be the special Russian milk, and it’s 2020 now, how much longer will he take to come back home
The image shows a performance graph.A graph titled Relationship between Anxiety and Performance. X axis is labeled Anxiety with an arrow pointing right labeled
The ratio of bOYS to giris that went to camp Ozarks this summer was 4:5. If there were 32 boys that went to the camp, how many girls were there?