ivansanchez222
ivansanchez222 ivansanchez222
  • 09-03-2020
  • Mathematics
contestada

Yolanda buys candy that cost $4 per pound. She will spend less than $32 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?

Respuesta :

honeyroastedpea honeyroastedpea
  • 09-03-2020

Answer:

8 pounds of candy

Step-by-step explanation:

32 divided by 4 is 8

8 x 4 is 32

so they will get 8 pounds of candy

Answer Link
PHG
PHG PHG
  • 09-03-2020

Step-by-step explanation:

4x is 4 times how many pounds

4x=32 (divide by 4 as 32 is multiple of 4)

X=8 pounds

therefore she will buy 8 pounds of candy

Answer Link

Otras preguntas

A slow reproduction process is a disadvantage of which form of reproduction?
When Marla rounded 19.95 to the nearest tenth, she found the number changed to 20.is this correct
Rules of the game dramatic irony
In which of the following units is acceleration expressed? A. Kilograms B. Meters per second squared C. Foot-pounds D. Newtons
Which of the following groups helped to bring settlers to New Netherland in the 1600s?
What is the gcf of 16 20 24
The abbreviations BC and AD are still commonly used to label different eras of world history. This fact supports which of the following conclusions? A. The
What did Anti-Federalists fear would happen if the Constitution became law?
a search engine will help you
how are basic facts can help you find 10*20*30*40 mentally