wiltonangel315 wiltonangel315
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut

Respuesta :

vanessaealvarez
vanessaealvarez vanessaealvarez
  • 08-03-2020

Answer:

6x+3(1.25)=6.90 or 6x+ 3.75=6.90

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Answer these questions!! (Some can have more than 1 answer) **DUE TODAY**
Ben has $10 to spend on dinner. He can have a pizza delivered, drive to a burger place, or go to the grocery store to get ingredients for a fresh salad. In the
Read this /https://www.carbonbrief.org/polar-bears-and-climate-change-what-does-the-science-say Should people be concerned about melting ice and polar bears ? W
Which important issues face the nation as the 1920s began
18. Explain the impact of the Mexican-American War on the issue of slavery?
What three things do modern scientists hypothesize about the first life on Earth?
The typical meal in france contains more dishes and smaller portions than the typical meal in the US. True or false?
List of few ideas of what might constitute a push factor for leaving one country and a few ideas of what might be a pull factor drawing someone into a new count
What does a mean when a guy gets a erection?
Help number 5 15 pointsss