nicolepaulino02 nicolepaulino02
  • 08-03-2020
  • Mathematics
contestada

the corner store sells apples at a rate of 1.25 dollars per apple.

Akia is only able to spend $10 on apples. How many apples can she buy?

Respuesta :

beccalim0602
beccalim0602 beccalim0602
  • 08-03-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

since she has $10 and each apple costs $1.25,

number of apples she can buy = money she has ÷ cost of each apple:

10 ÷ 1.25 = 8

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation for y. 6x-3y=18
V=YNJ for Y Solve for specified variable. Y=?
V=YNJ for Y Solve for specified variable. Y=?
Ben Rushin is waiting at a stop light. Turns green, ben accelerated from rest at a rate of 6.00 m/s squared for a time of 4.10 seconds. Determine the displaceme
how do you identify the factors in the expression 6(x+5)
A line having a slope of 3/4 passes through the point (-8,4). Write the equation of this line in slope-intercept form.
A 6.0 m section of wire carries a current of 5.2 A from east to west in the earth's magnetic field of 1.0 × 105 T at a location where the magnetic field points
The area of a rectangular room is 120 square feet. What are the possible whole-number dimensions for the length and width of the room?
Why are SI units helpful for describing objects?
Identify the simple subject in the following sentence.George Washington was one of the greatest generals in American history.A.generalsB. wasC.George Washington