antonio6632 antonio6632
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

4 gumballs cost $1.00.how much do 20 gumballs cost?

Respuesta :

lillyanray
lillyanray lillyanray
  • 06-03-2020

Answer:

4/1.00 = 20 / x  cross multiply to get:  4x = 20  solve for x to get 5.00

4 / 100 = 12 / x    Cross multiply and divide to get 4x = 1200. x = 300Step-

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 06-03-2020

Answer:

The answer is $5.00

Step-by-step explanation:

If 4 gumballs cost $1.00

20gumballs cost $y

Cross multiply

4y=1×20

4y=20

Divide both sides by 4

y=5

Therefore,20 gumballs cost #5.00

Answer Link

Otras preguntas

log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
I need help for algebra 2 for simplify form for example (3x-2i)(3x+2i)
add and simplify  9/16=1/2=?
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
vesicles that contain a cells digestive enzymes are called ?
(−2x0y3 )(4x2y4 )+(2y5 )(3xy)2
who was the first president of the united states of america
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
who was the first president of the united states of america