rohanjolly7
rohanjolly7 rohanjolly7
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jason walked his dog and washed his car. The time he spent walking his dog, was one-
fourth the time it took him to wash his car. It took
long did it take Jason to wash his car?​

Respuesta :

WeirdKidYeet
WeirdKidYeet WeirdKidYeet
  • 06-03-2020

Answer: 3/4 the time of waking the dog

Step-by-step explanation: 1/4 + 3/4 = 4/4 or 1

Answer Link

Otras preguntas

A 16 ounce jar of peanut butter costs $1.98. What is the price per ounce, rounded to the nearest hundredths place?
Which best summarizes the lesson Twain learns in "A Cub Pilot"?
200x50 mathematics problem
During the long winter the harsh restrictions provoked anger and outrage in the public . What is the best way to describe this clause?
Round 24.99 to the nearest tenth
What is the quotient of 8/11 ÷ 3/5 =?
Cervantes satirizes the chivalric code's insistence on devotion through his depiction of __________.
In the conclusion of an illustration essay, how should one restate the thesis statement? A. summarize the information and restate in a new way B. word for wor
What are some reasons sal should be worried walk two moons?
How did the African empires of Kush and Aksum resemble later empires in Africa?