rare7may rare7may
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

ram bought 7 key apples in rupees 714 what is the cost of one kg apple​

Respuesta :

santiagodaa
santiagodaa santiagodaa
  • 06-03-2020

Answer:

102

Step-by-step explanation:

714 / 7 = 102

brainliest please :)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-10-2021

Ram bought 7 kg of apples = ₹ 714

Cost of 1 kg apples = 714 ÷ 7

(Divide it)

Therefore, The cost of 1 kg of apples = ₹ 102

Answer Link

Otras preguntas

express 396 as product of prime factors
The diffusion of water across a selectively permeable membrane is called
Which courtier to the royal family of the city-state of Mantua wrote a guide that described how a courtier should act while serving at court? A. Machiavelli
What is the difference between chyme and bile?
y - 2.1 = 7.5 what does the y equal
Which of the following numbers is not part of the solution to x > 1? 1 1.2 4 8
What is a Punnett Square? How can it be used to analyze possible genetic outcomes for offspring
10=c+d c is one more than d what is the value of c?with working out
Seedless plants can be organized into two groups called?
What is an ecological system consisting of all of its biotic and abiotic factors? A. community B. ecosystem C. habitat D. pure culture